Facebook Centrum Kultury w Sycowie

WYSTAWY

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców przedłużamy wystawę klaunów do 18 lipca. Serdecznie zapraszamy!!!
ZAPRASZAMY NA PROFIL CENTRUM KULTURY NA FACEBOOKU
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA PROFIL CENTRUM KULTURY NA FACEBOOKU

ZAPRASZAMYN NA PROFIL CENTRUM KULTURY NA FACEBOOKU !!!


SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA PROFIL CENTRUM KULTURY NA FACEBOOKU !!!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA PROFIL CENTRUM KULTURY NA FACEBOOKU !!!
21 stycznia 2016 r. -29 luty 2016 r. 
POZNAJ SWOJĄ GMINĘ SYCÓW
01.09.2015 r.-14.10.2015 r.
Wystawa fotografii najciekawszych zabytków Sycowa związana z realizacją projektu "Przewodnik turystyczny w ramach międzynarodowego festiwalu fotograficznegojako pobudzenie aktywności mieszkańców oraz wsparcia turystyki i rekreacji w regionie" zrealizowanego przez Centrum Kultury w Sycowie.Autorem zdjęć jest Paweł Kucharski. W ramach realizacji projektu powstał przewodnik "ODWIEDŹ NASZĄ GMINĘ SYCÓW",w którym ukazane są najciekawsze zabytki Miasta i Gminy Syców z krótkim opisem historycznym w trzech wersjach językowych- polskiej, angielskiej i niemieckiej.                                                                                                       
                                 WYSTAWA MŁODZI ARTYŚCI SYCOWA

Na tydzień przed Dniami Sycowa w Muzeum Regionalnym w Sycowie została otwarta wystawa prac Anny Bąk i uczestników zajęć plastycznych, odbywających się w Centrum Kultury w Sycowie. Wernisaż „Młodzi artyści Sycowa” podejmuje temat naszego miasta. Wspólnym mianownikiem wszystkich prac prezentowanych w muzeum jest Syców widziany oczyma najmłodszych mieszkańców. Wszystkie prace plastyczne powstawały podczas zajęć, które odbywały się w sobotnie poranki w sycowskim Domu Kultury. Dzieci pod okiem Anny Bąk podczas spotkań wzbogacały swoją wiedzę dotyczącą malarstwa i innych sztuk plastycznych, a następnie w praktyce, tworząc własne prace, wykorzystywały zdobytą wiedzę. Praca z najmłodszymi okazała się niesamowicie inspirująca również dla samej opiekunki sekcji plastycznej. Na wystawie poświęconej naszemu miastu podziwiać można również prace samej Anny Bąk, studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która na swoich płótnach utrwaliła m.in. rzeźby Cztery Pory Roku, sycowski rynek, widok na wieżę dzwonnicy kościelnej. Oddzielnym elementem wernisażu są fotografie wzorowane na reprodukcjach znanych obrazów, takich jak: Dama z łasiczką, Dziewczynka z perłą, Krzyk, Starożytny Egipt czy Śniadanie wioślarzy. 
Wernisaż to efekt wspaniałej zabawy, jak mówi sama opiekunka młodych artystów, Anna Bąk: Wspaniale jest widzieć ich postępy i zaangażowanie. W tych młodych ludziach drzemie ogromnie dużo energii, a jednak potrafią usiąść ze skupieniem na twarzy, pędzlem w ręku i zaczynać tworzyć. Tworzyć świat widziany oczami dziecka, ten najpiękniejszy, najczystszy. Niejednokrotnie byłam zaskoczona, a nawet zachwycona pracami tych młodych artystów i mam nadzieję jeszcze nie raz widzieć ich sukcesy.
W muzeum Regionalnym można zobaczyć wystawę prac „Młodzi artyści Sycowa”, którymi są: Zofia Hoffmann, Kornelia Grabarkiewicz, Hanna Ciemny, Aleksandra Czajka, Krystian Jeziorny, Michał Hoffmann, Martyna Kaszyca, Kinga Sonnek, Zofia Kuźmicz, Judyta Stróżyk, Wiktoria Skuza, Julia Wyrwas, Zuzanna Tokarska. 
Wernisaż wpisuje się w tegoroczne Dni Sycowa, prace młodych mieszkańców można przez cały miesiąc podziwiać w sycowskim muzeum, gdzie dodatkowo można nabyć pocztówki z reprodukcjami prac artystki Anny Bąk. Zapraszamy serdecznie!WYSTAWA NARODOWY KOTYLION

Zapraszamy do odwiedzin Muzeum Regionalnego w Sycowie, gdzie można zobaczyć Narodowe Kotyliony wykonane przez młodych mieszkańców Miasta i Gminy Syców! Prace zostały wykonane w ramach konkursu.

Juz 2 maja 2015 r. podczas uroczystych obchodów Święta Flagi RP zostaną wyłonieni zwycięzcy. Zapraszamy serdecznie!

Laureaci Konkursu na Narodowy Kotylion 2015:
Kamil Kokott
Danuta Karbowska
Maja Biczak
Lena Duda
Martyna Wyrwas

Wyróżnienia
Mateusz Lis
Lena Krogulewska
Aleksandra Podgórniak
Wiktoria Trzęsicka
Julia Lentka
Zofia Chwałek
Maciej Makowczyński
Hanna Balcer
Oliwia Kuźmicz
Sara Andruszczak
Małgorzata Aleksandrowicz

WYSTAWA POŚWIĘCONA KONCERTOM CHARYTATYWNYM

Główną ideą Ogólnopolskich Koncertów Charytatywnych na rzecz pomocy Rodakom na Ukrainie i Białorusi jest chęć niesienia pomocy Polakom mieszkającym za naszą wschodnią granicą. W tym roku już po raz dwunasty odbędzie się Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz pomocy Rodakom.  W Muzeum Regionalnym prezentowana jest wystawa poświęcona koncertom. 

Wystawa zdjęć  prezentuje VII i X Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz pomocy Rodakom na Ukrainie i Białorusi, które odbyły się 30 stycznia 2010r. i 26 stycznia 2013r. Autorami zdjęć są: Paweł Kucharski, Artur Szygieł i Piotr Wojtecki.

 

VIII ZLOT MIKOŁAJÓW. WYSTAWA SZOPEK

 

Sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszego miasta i gminy cieszył się Zlot Mikołajów, który wzorem lat ubiegłych odbył się na sycowskim rynku. W tym roku już po raz ósmy spotkali się tu Mikołaje z różnych zakątków gminy, by wspólnie świętować i zarażać ludzi "wirusem dobroczynienia". Zgodnie z przewidywaniami Syców powitał 7 grudnia małych i dużych Mikołajów okrytych śnieżną peleryną. Wśród wszystkich biorących udział w przebieranej zabawie organizatorzy rozlosowali nagrody i niespodzianki. Mnóstwo emocji wśród zebranych wzbudził program artystyczny przygotowany przez Centrum Kultury w Sycowie oraz placówki oświatowe działajcie na terenie gminy. 
Tegoroczna edycja Zlotu Mikołajów przyciągnęła na sycowski rynek setki ludzi – zarówno tych starszych, jak i najmłodszych. Podczas imprezy na zgromadzonych czekała masa atrakcji: wystawa ręcznie robionych szopek i choinek, dekorowanie świątecznych ilustracji i kartek, malowanie twarzy, poczta mikołajowa, loteria fantowa. Uczestnicy mikołajowej zabawy na licznie zgromadzonych stoiskach świątecznych mogli skorzystać z dobrze zorganizowanej gastronomii, która oferowała świąteczne przysmaki, pierniki, frytki, hot dogi, zapiekanki, grochówkę, ciepłe napoje i inne smakołyki. 
Organizatorem VIII Zlotu Mikołajów byli: Urząd Miasta i Gminy Syców, Szkoła Podstawowa nr 1 im. III Tysiąclecia oraz Centrum Kultury w Sycowie. Szopki oraz choinki można przez cały miesiąc podziwiać w Muzeum Regionalnym w Sycowie, gdzie zrobiło się bardzo kolorowo i świątecznie. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

OD 14.07.2014 r. DO 23.10.2014r. REMONT W MUZEUM REGIONALNYM (więcej w aktualnościach)

WYSTAWA CZYNNA DO 13 STYCZNIA 2014SYCÓW-DZIEJE MIASTA 12 XII-13 I 2014

Na wystawie zaprezentowano historię Sycowa od czasów pojawienia się miasta na kartach historii do czasów po II wojnie światowej kiedy to na terenie Sycowa rodziła się nowa administracja.Wystawę wzbogacają liczne fotografie i dokumenty. Serdecznie zapraszamy!!!

125 LAT NATIONAL GEOGRAPHIC 28 X-30 XI

Autorką wystawy jest  Pani Anna Nowicka nauczycielka geografii i opiekunka Klubu Przyjaciół National Geographic działającego przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie. Na wystawie zaprezentowano historię magazynu i Towarzystwa National Geographic, które od 125 lat szerzy wiedzę o „świecie i wszystkim co na nim jest”- od szczytu Mount  Everestu po morskie głębiny, od świata widocznego tylko pod mikroskopem do odległych galaktyk. Na całym świecie ponad 10 milionów członków i coraz więcej zainteresowanych sięga po magazyn, książki i pomoce naukowe, ogląda programy telewizyjne i śledzi strony internetowe Towarzystwa National Geographic. Wystawa czynna do 30 listopada. Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę 3 listopada o godzinie 15 do zwiedzania wystawy.
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA 4-15 X 2013

Wystawa Stowarzyszenia Odra-Niemen „Ocalić od zapomnienia…” to opowieść o wciąż żyjących na Kresach Wschodnich II RP Weteranach Armii Krajowej. Na trzydziestu planszach zamieszczono portrety Kresowych Żołnierzy wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat, zarówno podczas Ich pobytów w Ojczyźnie, jak również podczas licznych wyjazdów członków Stowarzyszenia na Kresy. To zresztą nie tylko portrety – to także Ich domy, Ich spotkania, Ich radości i smutki. Większość znakomitych zdjęć została wykonana przez Piotra Kurpaskę, który jednocześnie dokonał wyboru wszystkich zdjęć i skomponował wystawę. Fotografie uzupełnione są tekstami przybliżającymi powojenne losy Kresowych AK-owców.

 

Stowarzyszenie Odra-Niemen jest prężnie rozwijającą się organizacją na Dolnym Śląsku, z siedzibą we Wrocławiu. Głównym celem Stowarzyszenia ODRA - NIEMEN jest rozwijanie inicjatyw i projektów kresowych, polonijnych, historycznych i edukacyjnych.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2013

„NIE OD RAZU POLSKĘ ZBUDOWANO      1-30 IX 2013 r.

 

Centrum Kultury w tym roku już po raz siódmy bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „W tyglu wielokulturowej przeszłości Sycowa-migracje mieszkańców na przełomie lat 1945/1946” . Na wystawie zaprezentowano Syców na przestrzeni wieków wiele miejsca poświęcono traktatowi wersalskiemu, który diametralnie zmienił granice XX wiecznej Europy. Szczególnie jednak uwzględniono pierwsze powojenne lata i ukazano migrację mieszkańców. Wskutek działań wojennych  Syców został bardzo zniszczony – straty w zabudowie mieszkalnej, przemysłowej oraz w urządzeniach komunalnych sięgały około 50 % stanu przedwojennego. Wypalony został zamek Bironow, całkowitej destrukcji uległ ratusz i budynek dawnej poczty. Po migracjach powojennych nastąpiła całkowita wymiana ludności. Ukształtowało się na ziemi sycowskiej nowe społeczeństwo, którego 86 % stanowili Polacy z czterech województw: łódzkiego (40%), poznańskiego (35 %), kieleckiego (8%) i krakowskiego (3%). Przesiedleńcy z kolei, pochodzący z przedwojennych województw: lwowskiego, tarnopolskiego i wołyńskiego, tworzyli w nim 11%, a wśród pozostałych 3 % ludności uwzględnić należy nie tylko autoctonów, lecz również nielicznych repatriantów z Niemiec i Francji. Współżycie w tej mozaice pochodzenia, odmiennych postaw, tradycji i zwyczajów nie było procesem łatwym i integracja wewnętrzna tej ludności trwała wiele lat. Wystawa ma przede wszystkim pokazać nasze miasto jako miejsce szczególne, w którym po II wojnie światowej nastąpiła całkowita wymiana ludności i ukształtowało się nowe społeczeństwo.

W ramach obchodów EDD w najbliższą niedzielę 15 września odbędzie się IV Sycowkski Jarmark Regionalny, a 20 września w Sali Widowiskowej Centrum Kultury Międzyszkolna Konferencja historyczna przygotowana przez panią Beatę Łukawską i Liceum Ogólnokształcące w Sycowie. Ponadto w ramach obchodow EDD wydano wspólnie z Towarzystwem Miłośników Sycowa dwa kolejne numery Zeszytów Historycznych, które są dostępne dla zainteresowanych w Muzeum.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt edukacyjny i społeczny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zaincjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp był dotychczas ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa europejskie oraz Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja.

Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku i jest obecnie jednym z 49 krajów biorących w niej udział. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, Jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Europejskie Dni Dziedzictwa z roku na rok coraz bardziej wpisują się w świadomość społeczną Polaków, a przy tym stają się ważnym instrumentem edukacji i promocji ochrony dziedzictwa narodowego. 

NARODOWA GALERIA SZTUKI ZACHĘTA
10. VII. 2013 r.-1 .IX.2013 r.

 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy obrazów.Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki to największa i najbardziej znana galeria sztuki współczesnej w Polsce. Przybliża publiczności prace uznanych artystów zagranicznych oraz aktywnie promuje polskich młodych twórców. Zachęta to też najstarszy salon wystawowy Warszawy, którego historia sięga 1860 roku, utworzony przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Galeria mieści się w samym centrum Warszawy, w pięknym eklektycznym gmachu, który ocalał w czasie II wojny światowej. W salach sycowskiego Muzeum zaprezentowano dzieła Stanisława  Dawskiego,   Włodzimierza Buczka, Ryszarda Tomczyka, Włodzimierza Dawidowicza, Macieja Milewskiego, Bolesława Polnara, Jerzego Puciaty, Ludwika Lecha Jaksztasa, Kazimierza Kopczyńskiego, Haliny Centkiewicz-Michalskiej.


PODRÓŻE PO EURAZJI. KAZACHSTAN
04. VIII.2013 r.-01.IX.2013 r.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy zdjęć pana Stanisława Leszczyńskiego z podróży po Eurazji ze szczególnym uwzględnieniem Kazachstanu. Wystawa ta to druga odsłona realizowanego podczas tegorocznych wakacji hasła „Świat oczami Sycowian”. Zatrzymane w kadrze fotografie ukazuję nam piękno Eurazji jej przyrody i wyjątkowych miejsc. INDIE NA FOTOGRAFIACH
01.07.2013-31.07.2013 r.

Wystawa zdjęć mieszkańców naszego miasta, która rozpoczyna wakacyjny cykl  wystaw w ramach realizacji hasła  „Świat oczami Sycowian”. Na fotografiach zaprezentowano przepiękne widoki  z podróży po Indiach, których autorami są:
BASZAK HANNA
KAMECKA FLORENTYNA
ŚPIEWAK SZYMON
WANKIEWICZ TOMASZ
Wystawa potrwa do końca lipca w sierpniu podziwiać będzie można kolejną wystawę ukazującą Kazachstan.


5.06.2013-07.07.2013 r.
WYSTAWA MALARSTWA MARIANNY MONIUSZKO

Sycowska malarka w salach Muzeum już po raz czwarty prezentuje swoje prace. Na wystawie oprócz przepięknych obrazów o różnorodnej tematyce zaprezentowano także poezję pani Marianny. Autorka na czas trwania wystawy udostępniła swoją księgę pamiątkową, do której swoje refleksje może wpisać każdy odwiedzający wystawę.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!17.V-30.VI

Wystawa archeologiczna i antropologiczna przygotowana przez Panią Izabelę Maciuszczak, na której pokazano zarówno zabytki archeologiczne, fachową literaturę oraz fotografie przedstawiające codzienną pracę archeologów i antropologów. Serdecznie zapraszamy!17.V-6.VI

 

Sztukę poetycką zdobywa się ciągłym czytaniem poetów. Do sztuki malarskiej dochodzi się ciągłym rysowaniem i malowaniem”.

                                                                                                                                                              Galileusz

 Wystawa prac członków sekcji plastycznej działającej przy Centrum Kultury w Sycowie, którą tworzą:

HALINA CHODOROWSKA

JADWIGA KĘDZIORA

BARBARA ŁOKCEWICZ

BARBARA MICHLEWICZ

RAFAŁ OCHOCIŃSKI

 Grupa spotyka się regularnie na cotygodniowych zajęciach już ponad trzy lata. Do stycznia 2013 roku opiekunem sekcji była Pani Elżbieta Lamentowicz. Na prezentowanej wystawie grupa pokazuje różnorodne techniki i tematy wykonanych obrazów.


„HAFTEM MALOWANE”

Zapraszamy na wystawę pt. „Haftem malowane”. Uczniowie Zespołu Szkół im. Orła Białego w Międzyborzu już kolejny raz w salach sycowskiego Muzeum prezentują swoje prace: haftowane obrazy, wyszywane obrusy, szydełkowe serwetki i zwierzątka oraz inne starannie wykonane przedmioty. Zapraszamy wszystkich miłośników pięknego rękodzieła do obejrzenie tej wystawy w godzinach otwarcia Muzeum.„Afganistan A-Z”  

Zapraszamy od 24 kwietnia w godzinach otwarcia Muzeum do obejrzenia wystawy  „Afganistan A-Z”, na którą  składają się 22 zdjęcia z tego kraju. Każde zdjęcie jest ilustracją hasła przyporządkowanego danej literze alfabetu. Hasła te są różnorodne i wieloaspektowe. Wystawa ma na celu pokazanie współczesnego Afganistanu, przełamianie stereotypów związanych z tym krajem, przedstawienie go jako miejsca niejednoznacznego, ciekawego i inspirującego. Wystawa dodatkowo podbudza ciekawość związaną z dalszym zdobywaniem informacji na temat Afganistanu.
19. DNI KULTURY SZWEDZKIEJ


SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYSTAWY W RAMACH 19. DNI KULTURY SZWEDZKIEJ. PREZENTOWANE W SALACH EKSPOZYCJE PRZEDSTAWIAJĄ STOLICĘ SZWECJI-SZTOKHOLM, PIĘKNE ZDJĘCIA SZKŁA ARTYSTYCZNEGO ORAZ PREZENTACJĘ NAJWYBITNIEJSZYCH PISARZY KRYMINAŁÓW ZE SZWECJI. DNI KULTURY SZWEDZKIEJ ODBYWAJĄ SIĘ POD HONOROWYM PATRONATEM AMBASADY KRÓLESTWA SZWECJI W POLSCE ORAZ TOWARZYSTWA POLSKO-SZWEDZKIEGO DZIAŁAJĄCEGO WE WROCŁAWIU OD 1969 ROKU, KTÓREMU PRZEWODZI ELŻBIETA TOWARNICKA.
 
 
 
2014 © Centrum Kultury w Sycowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie dotIT